Cumhurbaşkanı Erdoğan: 2023 yılı doğum istatistikleri endişe verici

Kabine toplantısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşti.

Toplantının ardından kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeminde 2023 yılına ilişkin doğum istatistikleri yer aldı..

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilerde yeni doğan bebek sayısı ve doğurganlık hızının düşüşüne dikkat çekti.

“Varoluşsal bir tehdit, felaket”

İstatistiklerin endişe verici olduğunun altını çizen Erdoğan, “Türkiye açısından varoluşsal bir tehdittir, bir felakettir.”dedi.

“Nüfus millet olarak en büyük gücümüzdür, bunu korumak zorundayız”

Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

Son yıllarda aileye yönelik tehditlerin giderek arttığını müşahade ediyoruz. Dünyanın birçok bölgesinde artık toplumlar yaşlanıyor. Yalnız yaşamayı tercih eden birey sayısı ve boşanma oranları artarken, evlilik oranları buna bağlı olarak hane başına düşen çocuk sayısı azalıyor. Evlilikler ve doğurganlık hızı azalırken tek ebeveynli ya da parçalanmış ailelerin sayısı günden güne çoğalıyor. 2023 yılı doğum istatistikleri endişe vericidir.

Nüfusun kendini yenileme eşiği olan 2,1 seviyesinin altındayız. Bu, açık söylüyorum, Türkiye açısından varoluşsal bir tehdittir, bir felakettir. Açık söylüyorum bu Türkiye açısından varoluşsal bir tehdittir bir felakettir. Biz bu tabloyu gördüğümüz için sürekli 3 çocuk tavsiyesinde bulunuyorduk. Maalesef zaman öngörülerimizde bizi haklı çıkardı. En az 3 çocuk çağrımızın önemi bugün daha iyi anlaşılıyor. Nüfus millet olarak en büyük gücümüzdür bunu korumak zorundayız. Önümüzdeki dönem bu konularda daha kararlı olacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir